.:Cikkek:. : t a pokolba: Huszont ve halt meg Bon Scott, az AC/DC legends frontembere |
t a pokolba: Huszont ve halt meg Bon Scott, az AC/DC legends frontembere
Rockcsibee 2007.08.01. 18:49
t a pokolba: Huszont ve halt meg Bon Scott, az AC/DC legends frontembere |
 
1980. februr 19-n dbbenetes hr jrta be a vilgsajtt: Londonban, egy parkol autban halva talltk Bon Scottot, az AC/DC nekest. A hivatalos orvosi jelents szerint idlt alkoholmrgezs vgzett vele. Br immron negyedszzada halott, kultusza az id mlsval egyre tereblyesebb. Szentesi Zldi Lszl rsa.
Tizenkt ves voltam, amikor elszr lttam a nagy rockmgust. Igaz, csak vsznon, hiszen akkor mr kt ve halott volt. A vidki kisvrosban, ahol felnttem, nem volt klnsebben izgalmas vilg a nyolcvanas vek elejn. A suliban ktelez feladatnak szmtott az ttrlet, mondanom sem kell, mindenki nagy vben tett az egszre. Kzssget nem alkottunk parancsszra, mert egybknt is mindig egytt lfrltunk, fociztunk. Azon a dlutnon azrt mentnk moziba, hogy valami mgis bekerljn az tkozott rajnaplba.
 Tudtuk, milyen filmre lnk be: Szljon a rock, az AC/DC prizsi koncertje. Posztumusz alkotsrl volt sz, hiszen Eric Mistler s Eric Dionysius a banda 1979-es koncertturnjnak prizsi s londoni llomsain ltottakat-hallottakat rgztette, de mire nhny hnap mlva megvgtk az anyagot, Bon mr halott volt. Hogy milyen mdon kerlhetett viharos gyorsasggal egy vasfggny mgtti orszgba, arra mind a mai napig nlam felkszltebb szakrk sem tudjk a vlaszt. Amit akkor a moziban lttam, annak a mai napig a hatsa alatt vagyok.
 Idkzben videokazettn is megszereztem a koncertfilmet (DVD-n mirt nem adjk ki?), legalbb szzszor megnztem a nagy menetet, s mindig azt rzem, mintha elszr ltnm az AC/DC-t. Brmilyen zenekar csbt el idrl idre, mindig visszatrek a klasszikus albumokhoz: High Voltage, Dirty Deeds Done Dirt Cheap, Let There Be Rock. Ha feldbrg a zene, ha meghallom a jl ismert riffeket, a kt Young gitrjtkt, Phil Rudd - s csakis az - jellegzetes dobtseit, mindig azt a felszabadulst, felhtlen boldogsgot rzem, amit ott, akkor, gyermekfejjel, a kisvrosi moziban.
 Bon Scott titka alighanem abban rejlett, hogy hihetetlen szuggesztivitst sugrzott a sznpadrl, ahogyan mondani szoks, "tjtt" a szemlyisge. Minden src ilyen vagny szeretett volna lenni, s minden lny ilyen fickkkal hajtott motorozni (is) egy jt. Az a tpus ember volt, aki nem szerette bonyoltani a dolgokat, szmra a rock'n'roll nem az agyonkdolt, mvsziesked zenetekrl, hanem az szinte letrzsrl, minden fldi j lvezetrl szlt. A kzismert anekdota szerint Bon Scott egyszer ezt vlaszolta az AC/DC dalszvegeinek "zenett" firtat jsgri krdsre: 'Soha letemben nem akartam senkinek zenni, kivve, amikor megzentem a szobaszmomat."
 Egyszer azt is kijelentette, hogy 'a mi dalaink alapveten hrom dologrl szlnak, a pirl, a szexrl s a rock'n'rollrl. - Tiszta beszd, no comment. Bon Scott nagysgt nem cskkenti az a tny, hogy alighanem szlettek nla korszakalkotbb nekesek is. Persze, minden zls dolga, de Eric Burdon, Mick Jagger, Paul Rodgers, Ian Gillan utn nem is olyan knny felllni a sznpadra. Laza megjelensvel, sznes eladi stlusval az AC/DC nekesnek mgis sikerlt felmutatni a mfaj lnyegt, amely a 70-es vek msodik felben egyre jobban visszaszorult az elzletiesedett, profithes mvszvilgban. Bon Scott visszahozott valamit az szintn lzad 60-as vekbl, ha mst nem, a klvrosi csibszsget, a pimaszsgot, az elpusztthatatlansg rk hitt. Mind a mai napig ebben a tekintetben eredeti igazn az AC/DC - a divatos trendek ellenre kvetkezetesen a maguk tjt jrjk, s br zenjk knnyen kiismerhet (felprgetett boogie, "fehrestett" blues, klasszikus rock and roll kkemnyen), mgis egyedi s eltveszthetetlen. A hetvenes vek vgnek cscsteljestmnye, nem vits.
 Ronald Belford Scott a skciai Kirriemuirban szletett 1946. jlius 9-n. Szlei nhny vvel ksbb kivndoroltak Ausztrliba, ahol a kis Ronald elszr nemigen tallta helyt: "j iskolatrsaim a szart is kivertk bellem, amikor meghallottk skt akcentusomat. Egy hetem volt arra, hogy megtanuljak gy beszlni, mint k, ha srtetlenl meg akartam szni a dolgot." Az gy vgl rendezdtt, s az nekes lete vgig bszkn viselte az akkoriban kapott Bon gnynevet, amely skt szrmazsra, kiejtsre emlkeztette. Voltakppen az anyaorszgnak ksznheti zene irnti rdekldst, desanyja unszolsra klnbz ts hangszereken s skt dudn is megtanult jtszani (ez utbbi tudst egy korai AC/DC klasszikusban, az It's a long way to the topban is megcsillantotta). Ksbb gitrral, billentys hangszerekkel is prblkozott, dobtudsrl pedig elg annyi, hogy Perthben a legjobb tsknt tartottk szmon. Egyik zensztrsa jegyezte fel rla, hogy rvid ismerkeds utn gyakorlatilag brmilyen hangszert meg tudott szlaltatni.
 A Spectors nev formci neve alighanem csak azrt maradt fenn, mert Bon itt kezdte plyafutst. Aztn a rvid let, mai fllel meglehetsen rdektelen Valentines kvetkezett. Amikor egy drogbirtoklsi gy fellaztotta a sorokat, a tagcserk utn eltntek a sllyesztben. A 70-es vek elejn Bon Scott csatlakozott Ausztrlia egyik legremnyteljesebb bandjhoz, a Fraternityhez, amely azonban meglehetsen lusta formcinak bizonyult - tbb idt tltttek hegyi farmjukon, mint a sznpadon. Az 1971-es, adelaide-i Myponga fesztivlon sem k a sztrok, hanem a Black Sabbath, s az Orszczky Jackie vezette Syrius, akik a tvoli Magyarorszgrl rkeztek. Ezt kveten Bon Scottk megcloztk Eurpt, s brit kalandozsaik idejn tallkoztak a Geordie legnysgvel, st magval Brian Johnsonnal, aki 1980-ban az AC/DC nekese lesz majd. Brian ksbb azt nyilatkozta, hogy csak nhny alkalommal beszlt a furcsa skt-ausztrl fickval. Aligha gondoltk, hogy egy szp napon mindketten vilghrek lesznek. A brit turn nagy legs, radsul a hazatrs utn Bon slyos motorbalesetet szenvedett. Szemtank szerint br a krhzban rettenetes llapotban, sszedrtozva s kitrt fogakkal bredt fel, rgtn molesztlni kezdte a nvreket. Idkzben trsai tilaput ktttek a lba al, a Fraternityt az alkalmi futrszolglat vltotta fel - meglep mdon az alkalmi munka ismertette ssze Bont az AC/DC-t alapt gitros testvrprral, Malcolm s Angus Younggal. 1974 tavaszn az Adelaide-be rkez meglehetsen ismeretlen muzsikusokat sofrknt szlltotta a buli helysznre. Angus gy emlkszik vissza: "Amikor kiszllt az autbl, ezek voltak az els szavai: Bon vagyok. Aztn vgignzett magn, s gy szlt: risten, a felesgem bugyijt vettem fel" - Szval, gy tallkozott elszr a bandval. Ami a felesgt illeti, Bon ekkoriban kltztt kln Irene Thorntontl, de csak 1978-ban vltak el. A maga sajtos stlusban gy kommentlta a csaldi fordulatot: "Egyszer megkrdezte a felesgem, hogy mirt nem rok rla is egy dalt? Megszletett a She's got balls (Megkapta a golykat). Erre aztn elvlt tlem." - Valjban Bon s Irene j bartsgban maradt, nhny hnappal az nekes halla eltt is tallkoztak Melbourne-ben.
 Bon Scottal az AC/DC felkapaszkodott a cscsra. A dgs ausztrl zenekarban nemcsak a lemezkiadk lttak egyre nagyobb fantzit, de vgre a kds Albion is igent mondott az iskolatskval a htn szguldoz Angus s a kitetovlt, prducmints cuccba ltztt Bon prudukcijra. A httrben pedig ott nyomta Malcolm, a zsenilis ccsvel teljesen egyenrang gitros, valamint a megbzhat ritmusszekci. A zenekar tretlenl fejldtt, egyre jobb anyagokat, mra klasszikus lemezeket adtak ki, de a cscson, 1980 februrjban a Gondvisels mgis meglljt parancsolt a karizmatikus frontembernek, Bon Scottnak.
Az gy elzmnyei nhny hnappal korbbi esemnyekkel fggnek ssze. Az 1979-es Highway to Hell World Tour alaposan kimertette a zenekart, Bon karcsonyra haza is utazott Ausztrliba. Ekkoriban tbb bartjnak is panaszkodott, hogy teljesen elkszlt az erejvel, hosszabb pihensre lenne szksge. "Tizent ve ton vagyok, s soha nem akartam megllni. Sok emberrel tallkoztunk, sokat ittunk, sokat marhskodtunk" - nyilatkozta egykoron maga is. Bon valjban soha nem szaktott legfbb szenvedlyvel, az itallal, s aligha meglep, hogy az v elejn esedkes kzs munka fradalmait gyakori bulizssal kvnta tomptani. Valsznleg is rezte, hogy zrs letmdjbl baj szrmazhat. Graeme ccse kevssel halla eltt tallkozott vele, s a megviselt, depresszis sztr kzlte vele: hamarosan pszicholgushoz fordul, hogy alkoholizmusbl valamikppen kigygytsk.
 1980. februr 18-n a londoni Music Machine klubban szrakozott bartaival, de arra senki sem tudja a vlaszt, hogy mi is trtnt valjban. Az egyik verzi a jelenlv jbart, Alistair Kinnear trtnetbl rajzoldott ki. Eszerint Bon ht dupla whiskyt fogyasztott, valsggal kittte magt. Kinnear autval Overhill Road-i laksba fuvarozta az ntudatlan nekest, majd llapott ltva jszakra a Renaultban hagyta. Msnap felkelt, egsz nap az gyeit intzte, majd dlutn visszatrve dbbenten tapasztalta, hogy bartja mg mindig eszmletlen. Krhzba szlltotta, de ekkor mr ks volt, Bon sajt hnystl megfulladt.
Idrl idre felbukkan egy msik vltozat is, amely azon a tnyen alapul, hogy Kinnear ismert drogdler volt. Sokan gy gondoljk, hogy a vgzetes jszakn heroint adott az nekesnek, vgs soron ez okozta hallt, a trtnteket pedig sznyeg al sprtk. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy Bon Scott mindenfle szert kiprblt, s kt vvel halla eltt majdnem meghalt herointladagolsban.
Akrhogyan is trtnt, kereken huszont vvel ezeltt az AC/DC frontembere eltvozott az lk sorbl. Ausztrliban temettk el, srjn ma is friss a virg, a hozztartozk szerint tiszteli, bartjai, rajongi ma is meg-megllnak, hogy fhajtssal adzzanak annak az embernek, akiben testet lttt a rock and roll.
 | |
|