Mennyeknl Slyosabb
RockcsiBEE 2007.02.12. 18:09
Prblkozs letrajzrsra. Egsz j!
994. prilis. 5.-nek reggeln Kurt Cobain egy vadszpuskval, pr trlkzvel s egy doboz srrel kezben tballagott a villja melletti veghzba. A linleumon lve iszogatott, elszvott pr szl cigarettt, majd bcslevelt az egyik virggysra tette. Ezutn beadta magnak lete utols, hallos mennyisg heroin adagjt, s mieltt a szer mg kifejthette volna teljes hatst, a vadszpuska csvt szjba vve angolosan tvozott az lk sorbl. Hallval mtoszt teremtett, gy ahogy letvel is. A kilencvenes vek knnyzenjnek meghatroz alakja volt , a szomor szem rfelvagdos rocker lnyok kedvence. Nem csak egy zensz, hanem az igazsg, a fjdalom, az ervel s szenvedssel tlttt valdi let szimbluma fiatalok szzezrei, millii szmra. Hogy mitl volt Kurt szemlyisge ennyire szuggesztv, dalszvegei ilyen ers hatsak? Charles R. Cross nagy kvncsisggal keresi a titok nyitjt. letrajzban megprblja komponenseire bontani Kurt Cobain szemlyisgt, mintha gy magyarzatot tallhatna az nekes-dalszerz sikerre is. Br sok szociolgiai, pszicholgiai sztereotpit alkalmaz Kurt Cobain letvel, mltjval kapcsolatban, nha les megfigyel kszsgrl is tanulsgot tesz. Megrzi a sztrallrk mgtt rejl flnksget s elesettsget, ltja a hrnv, drogok, torz kapcsolatok hljba gabalyodott ktsgbeesett klykt – a valdi Curt Cobaint. Ismeri s ismerteti az nekes szemlyisgnek fbb vonsait (pl. szuicid hajlamt vagy gyerekes s erszakos szeretethsgt). m maga a bemutats mdja sajnos nem hiteles – szubjektv, nem egyszer giccsbe hajl.
Az r sajnlkozik, rszvtet kelt, rzelmekkel manipull. Hatalmas informcibzist felhasznlva jelenti meg a sztr letplyjt, karrierjnek llomsait – olyan rszletessggel, ami mr-mr olvashatatlann teszi a szveget. A Mennyeknl slyosabb apr jelenetek, esemnyek sokasgbl pl fel, nincs igazi trtnetvezetse. Akrcsak egy bulvrlap, rdekessgekbl, hrecskkbl ll ssze. Idegest. Mint amikor egykori hressgekrl ksztett dokumentumfilmekben a hozztartozk, munkatrsak, ismersk nosztalgiznak: „Emlkszem, egyszer azt mondta...” – kezdik brndos tekintettel a levegbe nzve, mgttk a megszokott gsznkk paravn. Sajnos Cross is felhasznl ilyen klisket knyvben. Az is jellemz, ahogyan a pnzgyekhez viszonyul; nha mr inkbb tnik knyvelnek, mintsem letrajzrnak. Akr egy menedzser, pontosan szmon tartja, hogy a Nirvana fellpsenknt mennyit kapott, kiadi mennyit raktak zsebre az eladott lemezek utn, vagy hogy a banda tagjai mekkora krtrtst fizettek egy-egy durvbb szllodai buli miatt (szttrt btorok, leokdott falak, stb.). Tudja, hogy Kurt Cobain mennyit klttt csaldi hzra, autra, gyerekre, heroinra – s azt is, hogy ennek az embernek igazbl nem sokat jelentett a pnz. Cross tlzottan is anyagias szellem. Kurt megjelenst egy helyen pldul gy rja le: „A Saturday Night Live show-n ugyanazt a ruht viselte, mint az eltte lv kt napon: Converse tornacipt, trdein lyukas farmert, egy ismeretlen bandt reklmoz plt s egy Mister Rogers-stlus kttt kardignt. Egy hete nem mosott hajat, az epres Kool-Aid festktl szke haja viszont gy nzett ki, mintha alvadt vrtl llna csomkban.” A szerz az ignytelensget is – ami egybknt a rock sztr imzshoz tartozott – hrom mrkanvvel prblja illusztrlni. Mg zavarbb viszont az a md, ahogyan Kurt lelki letnek megnyilatkozsaihoz viszonyul.
Kurt Cobain nem brt egytt lni sajt hrnevvel. sszeomlst a drogok mellett leginkbb sajt kultusza okozta, ami felemelte s mindenkitl elidegentette,. Egy rszlet napljbl: „Mindenhat, szeress engem, engem, engem.... Nem fojtanlak meg, , szart, szart, krlek, nincs ott senki? Valaki, brki, Isten, segts nekem, segts, krlek. Azt akarom, hogy elfogadjanak. Brmilyen ruht felveszek, amit csak akarsz! Belefradtam a srsba s az lmodozsba, annyira, de annyira egyedl vagyok. Tnyleg nincs ott senki? Krlek, segts. SEGTS!” Nyomaszt sorok, utols seglykilts a sttben; kr hogy egy ennyire szemlyes, megrz valloms sztrpletykk, jelentktelen httr-informcik tmegben kap helyet. Cross mindent mlesztve tr elnk – rtkest-rtktelent vegyesen, mindegy, a lnyeg, hogy nvekedjen az oldalszm. A mennyeknl slyosabb ettl a fajta rzketlensgtl gyenge munka. Emiatt nem tbb mint bulvr.
|